Jump to content
JogászOnline.Hu

Recommended Posts

az els? angol óra érdekes volt...................

akkor nekem jobb volt, mert én egyedül voltam a tanárral mint a csoport képvisel?je, érdekesnek éppen nem mondanám inkább szánalmas volt :-)

Guest Misha
3 n?tipusú volt, a nevüket nem tudom....

galoca: akkor jól elbeszélgethettetek.

Hát ez tök gáz lehetett...

mivel az el?z? el?adáson nem voltam igencsak várom az utolsó 2009. 04. 17.-i órát

nem tudom mire számítók az anyag nekem kínai, ha a vizsgáztatók nem csukott szemmel és

füllel értékelik a teljesítményt akkor vicccees lesz :)

Túl a vizsgán mondhatom:

Nem könny?, de a tanárokon nem múlik a sikeres vizsga

segít?készek és rendkívül megért?ek :)

az írásbeli viszonylag könny?, ha a könyvben található

szaknyelvi szókincs megvan!!!! ez nagyon fontos!!!! :baby:

a nyelvtan felejt?s, de ajánlom átismételni középfokú

szinten kérik! :fnda:

A szóbeli nagyon gáz: kapsz egy ábrát amir?l beszélni kell

angolul: :fnda:

fleg a barrister és solicitor dolgok,

meg egy magyar nyelv? szöveget (1 teljes A4-es oldal)

amit le kell fordítani angolra.

kb. 10 perc felkészülési id?vel, szinte lehetetlen :w00t: -

de ha az írásbeli 70-80 %-osra sikerült, akkor a 2-est kihozzák

bel?led! :fnda:

Összességében az írásbeli megcsinálható és ha az jól sikerült

megvan a vizsgád, a szóbeli az nem könny? - arra nem alapoznék....

ajánlott ott lenni konzultációkon - saját tapasztalatom, hogy értékelik :)

ja és még annyit, hogy eddig még soha senki nem bukott meg 3.-ra is!!!

Mi ma öten voltunk vizsgázni, de mindenkinek sikerült.

Az írásbeli meglehet?sen nehéz volt, de kis csoportban jól össze lehet dolgozni! :boxing:

Szóbelin mindenkinek csak pár pont kellett, meg is lett, a tanárokon tényleg nem múlott semmi, nagyon rendesek voltak mindkét részben!

Ja igen, mint ahogy már az el?ttem szólók is írták, a szókincs a lényeg, érdemes megtanulni a szakmai kifejezéseket!

üdv, Levi

Sziasztok,

Csatolok pár dolgot...

A vizsgára.doc az saját kidolgozásom, tudom, nem tökéletes, hozzáteszem, sosem tanultam angolt, szóval vannak benne hibák, de a könyv alapján van kidolgozva.

Good Luck :)

szia!

köszi a segítséget!! már teljesítetted ezt a csodás tárgyat? csak mert nekem se valami erős az angolom és tartok a szóbelitől.. érdekelne mik az esélyek,mennyire szigorúak vagy mennyire követelnek sokat?! mi a jó stratégia szóbelire? előre is köszi a választ!

Nos, így utólag némi infó a vizsgáról. Az írásbeli teszt felépítése szerintem nagyon hallgatóbarát.

Két szövegértéses feladatból az els? alapján - ami különben a halálbüntetésr?l szólt fél oldalban - kérdésekre kellett válaszolni magyarul, a másik alapján pedig párosítani kellett egymondatos összefoglaló mondatokat az egyes bekezdésekkel, illetve igaz-hamis állítások közül kellett karikázni.

A szókincs illetve nyelvtani rész szintén feleletválasztós tesztekre épült, azért nagyjából szerintem alap dolgokról, mint pl a jogágak neve és definíciójuk párosítása. Volt három pár mondatos nyelvtani feladat, ahol be kellett helyettesíteni az els?ben a köt?szavakat (úgy, mint "as soon as", "but", "although"), a másodikban a simple past és continuoust, a harmadikban pedig a módbeli segédigéket.

Két óra volt megírni a tesztet, majd fél 1-re kellett átmenni a tanszékre szóbelire.

A tanárn? különben a végén elmondta, hogy akárhogy is sikerül az írásbeli, érdemes megpróbálni a szóbelit, mert a kett? ténylegesen együtt adja az eredményt. (Meghát ha át akarnak rugdosni, nyilván a szóbelin van mozgásterük.)

Szóbelin kettesével mentünk be, és húztunk tételt, volt némi id? átgondolni, kidolgozni is lehetett volna, de szerintem annak különben nem sok értelme van, annál gyorsabban pörgött a dolog.

Én húztam egy féloldalas leírást az "equity"-r?l angolul, azt össze kellett foglalni. Igazából a szavakat nem nagyon találtam, mert még magyarul is idegen a téma t?lem, mindenesetre azt a három bekezdést összefoglaltam négy-öt mondatban. Ami kifejezést nem tudtam, azt betippeltem, bólogattak kedvesen. A másik egy ábra volt a jogágak felosztásáról, ahol meg is beszéltük, hogy tulajdonképpen ?k sem tudják pontosan, a Customary Law mit jelent, de közösen megegyeztünk abban, hogy valószín?leg azt, amit a neve takarhat. Mindegyikr?l mondtam egy-egy mondatot, illetve a végén még rákérdeztek, hogy amúgy nekem melyik a kedvenc jogágam.

Ami kicsit zavart, hogy a végén volt "eredményhirdetés", nem tudom, miért kell ilyen maratonira nyújtani ezt a vizsgát.

Én 4-est kaptam, azt mondták azért, merthogy a szókincs. Hát ennél nagyobb bajom ne legyen. Én attól paráztam, hogy hiába egyébként elég jól beszélek angolul, majd itt szétszednek a szakkifejezéseken, egyáltalán nem volt ilyen élményem.

Szerintem összességében abszolút jóindulatúak voltak.

És volt aki nem tudta, hogy a coospace-en fenn van minden szószedet fejezetenként, és részletesebb, mint ami a könyvben van, azt szerintem nagyon hasznos letölteni.

Nos, így utólag némi infó a vizsgáról. Az írásbeli teszt felépítése szerintem nagyon hallgatóbarát.

Két szövegértéses feladatból az első alapján - ami különben a halálbüntetésről szólt fél oldalban - kérdésekre kellett válaszolni magyarul, a másik alapján pedig párosítani kellett egymondatos összefoglaló mondatokat az egyes bekezdésekkel, illetve igaz-hamis állítások közül kellett karikázni.

A szókincs illetve nyelvtani rész szintén feleletválasztós tesztekre épült, azért nagyjából szerintem alap dolgokról, mint pl a jogágak neve és definíciójuk párosítása. Volt három pár mondatos nyelvtani feladat, ahol be kellett helyettesíteni az elsőben a kötőszavakat (úgy, mint "as soon as", "but", "although"), a másodikban a simple past és continuoust, a harmadikban pedig a módbeli segédigéket.

Két óra volt megírni a tesztet, majd fél 1-re kellett átmenni a tanszékre szóbelire.

A tanárnő különben a végén elmondta, hogy akárhogy is sikerül az írásbeli, érdemes megpróbálni a szóbelit, mert a kettő ténylegesen együtt adja az eredményt. (Meghát ha át akarnak rugdosni, nyilván a szóbelin van mozgásterük.)

Szóbelin kettesével mentünk be, és húztunk tételt, volt némi idő átgondolni, kidolgozni is lehetett volna, de szerintem annak különben nem sok értelme van, annál gyorsabban pörgött a dolog.

Én húztam egy féloldalas leírást az "equity"-ről angolul, azt össze kellett foglalni. Igazából a szavakat nem nagyon találtam, mert még magyarul is idegen a téma tőlem, mindenesetre azt a három bekezdést összefoglaltam négy-öt mondatban. Ami kifejezést nem tudtam, azt betippeltem, bólogattak kedvesen. A másik egy ábra volt a jogágak felosztásáról, ahol meg is beszéltük, hogy tulajdonképpen ők sem tudják pontosan, a Customary Law mit jelent, de közösen megegyeztünk abban, hogy valószínűleg azt, amit a neve takarhat. Mindegyikről mondtam egy-egy mondatot, illetve a végén még rákérdeztek, hogy amúgy nekem melyik a kedvenc jogágam.

Ami kicsit zavart, hogy a végén volt "eredményhirdetés", nem tudom, miért kell ilyen maratonira nyújtani ezt a vizsgát.

Én 4-est kaptam, azt mondták azért, merthogy a szókincs. Hát ennél nagyobb bajom ne legyen. Én attól paráztam, hogy hiába egyébként elég jól beszélek angolul, majd itt szétszednek a szakkifejezéseken, egyáltalán nem volt ilyen élményem.

Szerintem összességében abszolút jóindulatúak voltak.

És volt aki nem tudta, hogy a coospace-en fenn van minden szószedet fejezetenként, és részletesebb, mint ami a könyvben van, azt szerintem nagyon hasznos letölteni.

Egyetértek az előttem szólóval, hál istennek viszonylag gyér nyelvtudással is teljesíthető:)

Tényleg, így van, ahogy a többiek is írták el?ttem.

Az írásbeli viszonylag nehéznek mondható (2 szövegértéses feladat, az egyik az angol bírói oktatásról, a másik meg az angol precedens jogrendszerr?l szólt, aztán 3 szókincses feladat és 3 nyelvtani igeid?kkel, módbeli segédigékkel stb). A szóbelin viszont tényleg nagyon rendesek, nem igazán foglalkoznak azzal, hogy nyelvtanilag helyesen beszélj, a lényeg,hogy a coospace-en található szószedet oda-vissza menjen, ha azt tudod, akkor egy kettessel átrugdosnak.

Segít a felkészülésben......

Ha ismer?sek lennének a feladatok az annak köszönhet?, hogy az English for Law Students 1. részben ez alapján készült :D de ebben a verzióban szerepelnek a feladatmegoldások is ;)

TYPE Law.pdf

Sziasztok!

Június 11-ei vizsgáról egy kicsit. 10 órakor kezd?dött, egy írásbelivel. Nappali - levelez? külön-külön vizsgalap. Az írásbelire van b?ven id?, délig írhattuk, tehát két órás. Nehéznek nem mondanám, egy öt oldalas teszt, két fordításos feladat, az els? egy oldalas, szinonímákat kellett keresni a megadott szavakra a szövegb?l, a második pedig szövegértés, aminek a végén 5 kérdés MAGYARUL, amire magyarul kell válaszolni. Volt még olyan feladat, hogy "mi az angol megfelel?je a szónak?" (pl. ügyész, felel?sség). A szavak a Coospace-en megtalálható szószedetb?l voltak. Elöljárószavakat kellett még kitalálni a mondatokba, összességében nem volt nehéz (levelez? feladatlapról beszélek :) )

Negyed 1 körül kezd?dött a szóbeli, kettesével mentünk be. A szóbelin is differenciáltak nappali és levelez? között. Húzni kellett két lapot, az egyiken egy ábra van, a másikon pedig egy magyar nyelv? szöveg (egy oldalas). Az ábráról beszélni kell pár mondatot, a magyar szöveget pedig szintén pár mondatban kell összefoglalni angolul. Kérdeznek, ha nagyon nem megy, de egyébként hagynak beszélni.

A hozzáállás maximálisan pozitív, az összes jóindulat, ami a többi tanszékr?l hiányzik, az itt megtalálható... :D

40 %-ot kell elérni összvissz a sikeres vizsgához.

Összességében nagyon jó tapasztalatok vannak az angol szaknyelvr?l, csak egy baj van vele: baromi hosszú...

Sok sikert mindenkinek!

Sziasztok!

Június 11-ei vizsgáról egy kicsit. 10 órakor kezdődött, egy írásbelivel. Nappali - levelező külön-külön vizsgalap. Az írásbelire van bőven idő, délig írhattuk, tehát két órás. Nehéznek nem mondanám, egy öt oldalas teszt, két fordításos feladat, az első egy oldalas, szinonímákat kellett keresni a megadott szavakra a szövegből, a második pedig szövegértés, aminek a végén 5 kérdés MAGYARUL, amire magyarul kell válaszolni. Volt még olyan feladat, hogy "mi az angol megfelelője a szónak?" (pl. ügyész, felelősség). A szavak a Coospace-en megtalálható szószedetből voltak. Elöljárószavakat kellett még kitalálni a mondatokba, összességében nem volt nehéz (levelező feladatlapról beszélek :) )

Negyed 1 körül kezdődött a szóbeli, kettesével mentünk be. A szóbelin is differenciáltak nappali és levelező között. Húzni kellett két lapot, az egyiken egy ábra van, a másikon pedig egy magyar nyelvű szöveg (egy oldalas). Az ábráról beszélni kell pár mondatot, a magyar szöveget pedig szintén pár mondatban kell összefoglalni angolul. Kérdeznek, ha nagyon nem megy, de egyébként hagynak beszélni.

A hozzáállás maximálisan pozitív, az összes jóindulat, ami a többi tanszékről hiányzik, az itt megtalálható... :D

40 %-ot kell elérni összvissz a sikeres vizsgához.

Összességében nagyon jó tapasztalatok vannak az angol szaknyelvről, csak egy baj van vele: baromi hosszú...

Sok sikert mindenkinek!

Szia! Köszi a hasznos beszámolót! Említetted, hogy a szószedet alapján kérdeztek, viszont ebben a szemeszterben ilyen dokumentum nem található a coospace-en, csak a jegyzet. El tudnád küldeni vagy feltöltenéd ide a szószedeteket? Köszi!

Sziasztok!

Egy-két infó a tegnapi angol szaknyelv vizsgához (levelezősöknek!). Sok újat nem tudok írni. Az írásbelin volt két szövegértéses feladat, azok alapján kellett szinonimákat megtalálni, a bekezdéseket sorba tenni. Volt egy kis nyelvtan, egyszerű múltat, meg folyamatost kellett csak használni. Kérdeztek elöljárókat, meg volt szórendes feladat is. Szóval hasonlóak ahhoz, amik a könyvben voltak. Az 1. szöveg szerintem nem volt egyszerű, én többször is nekifutottam, hogy megértsem. Online jogi képzésről szólt Angliában. A 2. szöveg nem volt bonyolult, büntető jogi és eljárásjogi összefoglaló volt. Aki a könyv 10. és 12. fejezetét átnézte, le tudta fordítani.

A szóbelin nagyon kedvesek voltak. Két "tételt" húztunk. Az egyik egy magyar szöveg volt, amiről aztán angolul kellett beszélni. Én egy interjút húztam, ami arról szólt, hogy egy joghallgató Debrecenben tanul és miért a jogi kart választotta, mik a tervei a jövőre nézve stb. Egy A4-es lap tele volt írva ezzel és hát tehettem át az egészet reported speechbe stb. Sok idő nem volt rá, de én volt amit ennél az esetismertetésnél ki is hagytam, nem beszéltem róla, de nem szóltak közbe. A másik egy diagram volt, közlekedési bűncselekményekről.

Összességében elmondható, hogy az írásbeli, ha valaki tanul, megírható jól. A szóbelin meg nagyon segítőkészek voltak. Én végül 4st kaptam.

TT

Néhány infó a 2015. december 14-i levelez?s angol szaknyelv vizsgáról.

Jórészt ismétlem az el?ttem szólókat, de gondoltam megosztom Veletek, hogy milyen feladatok voltak.

Írásbeli:

- 2 szövegértés (1-1 oldalas szövegek): az egyik a büntet? és polgári jogról szólt (ki indítja az eljárást, milyen büntetésekre lehet számítani stb.) ezzel a szöveggel kapcsolatban volt egy pár mondat angolul amib?l bizonyos szavak ki voltak hagyva és azt kellett a szövegb?l behelyettesíteni, illetve 3-4 db "válaszd ki a megadott állítások közül a helyeset" feladat (ez is angolul).

A másik szöveg a stare decisis-r?l szólt és ehhez volt szintén a "helyes választ karikázd be az állítások közül" feladat, illetve meg voltak adva szavak, kifejezések amiknek a szövegb?l az egyszavas megfelel?jét kellett megtalálni.

- 5 szó volt megadva és annak az ellentétpárját kellett megadni (pl.: academics, pass, compulsory ...)

- fogalommeghatározások meg voltak adva és a fogalommal kellett párosítani (5 meghatározás volt és 8 fogalom volt megadva, így 3-at nem kellett felhasználni)

- nyelvtani feladat: angol állító mondatok, mindegyikben aláhúzva egy rész. Át kellett alakítani kérd?vé a mondatot úgy, hogy az aláhúzott részre kellett rákérdezni

- elöljáró szavakat mondatba beírni

- 5 b?ncselekmény meg volt adva, illetve hozzá 7 db elkövetési hely és össze kellett kötni, hogy melyiket hol követik el

- 5 ige és hozzá 7 f?név és az összetartozókat össze kellett párosítani

Azt hiszem ennyi feladat volt, ha valakinek eszébe jut még akkor javítson!

Szóbeli:

- "tételeket" kellett húzni: 2 db-ot, két kupac van. az egyik diagramm vagy ábra elemzés a másik kupacban az "esetismertetésesek"

Én egy rend?rségi b?nügyi statisztikát húztam egyiknek a másiknak pedig Dr. Szabó Imre: jogi képzéssel kapcsolatos elmélkedését.

Nagyon aranyosak a tanárn?k, a szóbeli összesen 10-12 percig tart emberenként. A lényeg, hogy folyamatosan beszéljen az ember. Nem javítják ki, ha esetleg nem helyesen mondja. A lényeg, hogy a szakszavakat nagyon tudjátok.

A 14-i vizsganapon 1 valaki nem várta csak meg az eredményhirdetést, szóval ?t nem tudom, de rajta kívül mindenkinek sikerült.